Adıyaman Samsat İlçesine Depremden Kaynaklı Yapılarda Hasar Tespiti Teknik Gezisi

24.3.2017

Adiyaman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim elemanları ve öğrencileriyle beraber, Adiyaman Samsat ilçesinde 02.03.2017 tarihinde meydana gelen depremde yapılarda meydana gelen hasarların tespiti üzerine teknik gezi düzenlenmiştir.

Deprem sonrası hasar gören yapılar incelendiğinde oluşan hasarların en büyük nedeni, yapıların inşa edildikleri tarihteki standart ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmemiş olmasıdır. Yaşanan bu depremde ortaya çıkan hasarın derecesi, mühendislik hizmeti almamış yapıların çokluğunu, bu tarz yapılarda inşaat yapım tekniği ve uygun malzeme kullanımı konularında eksikliklerin olduğunu ortaya çıkmıştır. Bir binanın deprem dayanımı konusunda sadece gerekli profesyonel ve akademik birikimi olan inşaat mühendislerinin belirleyici konumda olduğu hatırlatılmış ve nitelikli yapıları talep eden bir bilinç oluşturulmuştur. 

Gerçekleştirilen etkinlikten memnun kaldıklarını belirten öğrenciler, desteklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih ŞAHAN ve etkinliğe katılan diğer öğretim elamanlarına teşekkürlerini ifade ettiler.

 

Görünütülenme Sayısı: 877